2019
Proč se věnovat pohybovým aktivitám?
V dnešní době člověk více sedí než se pohybuje, zvláště pak u sedavých zaměstnání. To nám samozřejmě neprospívá a u lidí, kteří nemají dostatek pohybu, se postupem času projeví jisté obtíže, které jsou vyvolány zpravidla chybným držením těla a sedu.
V lidském těle se nachází kolem 600 svalů. Většina je párová, tedy asi 300 svalů v každé polovině těla.
Když sval nezapojujeme, stává se, že některé svaly se zkrátí a jiné ochabnou a to má za následek i chybné držení těla a sedu. Tímto dochází k dysbalancím. Rozeznáváme tak zvaný „horní a dolní zkřížený syndrom„. Rozdílem je oblast, ve které se zkrácené a ochablé svaly nachází. Jak nám nadpis napoví – u horního zkříženého syndromu se jedná o svalovou nerovnováhu v oblasti krční a hrudní páteře.
Stresové svalstvo s tendencí ke zkrácení a přetížení postupně přebírají činnost za svaly s tendencí k ochabování, které se ve větší míře nacházejí v oblasti mezilopatkového prostoru. Dysbalance podpoříte stresem, chladem, prací na PC, dlouhodobým řízením auta, při sportu jako cyklistika atd.
U dolního zkříženého syndromu dochází k nerovnováze v oblasti pánve a beder a pánve.
Při aktivním způsobu života, kdy pravidelně svaly namáháme, ať už cvičením nebo protahováním, lze výše zmíněné dysbalance odstranit a tím velice omezit vznik bolestí nebo blokádám.
Pokud jste nikdy necvičili - nemáte lepší možnost než začít právě u nás v novém fitness centru EveryDay fitness, které otevíráme od 1.6.2019.
Co byste měli vědět na začátek.
HSS neboli hluboký stabilizační systém je skupina svalů podílející se na udržení trupu vůči gravitaci ve vzpřímeném postavení. HSS systém je důležitý pro všechny aktivity naší tělesné schránky - jako chůze, běh, stoj, sed i leh. Pokud je tento systém funkční, postavení hlavy, ramen, lopatek, páteře a jejich kloubů a pánve je vůči sobě přesné. Koordinace svalů HSS systému umožňuje přesné nastavení a optimální tlak v kloubech mezi lebkou a prvními obratli. V průběhu páteře je pak tlak optimalizován ve skloubeních žeber vůči páteři, jednotlivých obratlích nad sebou u mezilopatkových plotének a dále je koordinací svalů optimalizován tlak a postavení přechodu páteře, pánve a lopat kostí kyčelních vůči kosti křížové a kostrči. Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dochází k dysbalanci a následně k potížím, jako jsou bolest zad, blokády úseků páteře, ústřely, útlakům nervů v oblasti meziobratlových plotének, nebo výhřezům meziobratlových plotének. Pokud jsou svaly HSS systému dysfunkční, funkci za ně přeberou svaly povrchové, které nedokáží udržet přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře, vzniká zde svalové napětí a již zmíněné zdravotní komplikace.
Je velice důležité tedy nejdříve posílit tak zvaný „Core“ neboli jádro a následně se může začít pracovat na Vašich cílech - ať už se jedná o silový, objemový, tvarovací, redukční nebo intervalový trénink.